Škrábance ve vaně, oprýskaný smalt, rýhy v nábytku...jak si pomoct bez odborníků?

Smalt vašeho umyvadla už zaznamenává první odřená místa, zeď vám v nestřežené chvíli počmáraly děti, při stěhování vznikly neestetické rýhy na nábytku a bělost spár v koupelně už patří dávné minulosti … každé letité bydlení se zkrátka potýká s podobnými běžnými opotřebeními. Ta jsou sice nevzhledná, ale důvod ke koupi nového vybavení jistě neznamenají. Jak si tedy poradit s jejich opravou?

Škrábance v akrylátové vaně

Na škrábance v akrylátové vaně je nejúčinnější přeleštění povrchu. Záleží ovšem na druhu akrylátu, protože levné vany totiž rozhodně brousit nelze. Akrylát musí být litý (PMMA), aby bylo možné jeho povrch brousit. Dále záleží na hloubce škrábanců. Na ty jemnější zcela postačí brusná pasta a následné přebroušení filcovým kotoučem. U výraznějších škrábanců je třeba použít brusný papír se zrnitostí do 1400 a později používat ještě jemnější. Brousí se pod vodou a následně se povrch opraví brusnou pastou s pozdějším přeleštěním pomocí filcu.

Co s oprýskaným smaltem?

I předměty ze smaltu časem podléhají opotřebení a oprýskaná místa rozhodně nebudí příjemný estetický dojem. K jejich nápravě však zcela postačí tyčinky pro korekci smaltu, např. Céramico a jiné. Prodávají se obvykle v malých tubách o objemu cca 15 ml a za cenu od 105,– Kč. Jejich aplikace je velmi snadná, odolnost vůči oděru i nárazům vysoká. Kromě tyčinek jsou k opravám poškozeného smaltu vhodné také tužky, resp. fixy, s nimiž lze přemalovat nejen oprýskanou vanu, ale třeba také umyvadlo nebo lednici. Ceny se pohybuje kolem 200,– Kč.

Zašlé spáry v koupelně

Také spáry v koupelně lze opravit retušovací tužkou/fixou. Má nejen bělící účinek, ale spáry, které fixkou přetřete, získají po 12 hodinách na voděodolnosti. Cena se pohybuje od 220,– Kč a jedna fixka vám vystačí přibližně na 50 m spár.

Oprava vrypů v nábytku

Drobné rýhy, dírky a promáčkliny v nábytku lze spravit buď pomocí voskových tmelů nebo retušovacích fixek. Obojí lze zakoupit v různých odstínech podle barvy dřeva, v sadách či jednotlivě. Voskový tmel stačí pouze lehce nahřát, seškrábnout potřebné množství, vtlačit ho do vrypu a zahladit.

Čmáranice na zdech

Autory čmáranic na zdech jsou ve většině případů děti a pokud se zrovna nejedná o umělecké dílo, je žádoucí jejich přetření. Nejzákladnější a účinný postup je nanést malé množství jedlé sody na navlhčený hadřík a s ním pak obrázek přetřít. Čmáranice tužkou se obvykle dají lehce vygumovat a voskové pastelky z povrchu zdi jemně seškrábnout.